Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
04:36 съб  28 дек 2024

Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим

18 декември 2024, 08:45 часа

Игнажден – денят на свети Игнатий Богоносец, е сред най-тачените зимни църковни и народни празници, тъй като е свързан с новото начало – с родилните мъки на Богородица и раждането на новия живот, с нарастването на деня, с началото на прехода между старата и новата година.

Inserted Image

Игнажден или още Полязовден

Празникът е наричан още Полязовден. Името е свързано с думата Полязване – един от най-важните обичаи на Игнажден. На Игнажден се гадае каква ще е следващата година по първия човек, прекрачил прага на дома. Полезникът, пръв пристъпил в нечий дом изпълнява ритуал за наричане край огнището. „Колко искрици, толкова яренца, агънца, теленца , кончета …“ – нарежда полезникът да се множи добитъкът, да е здрав, да е плодородна годината, щедра, да не пада град и да не съсипва труда на селяните. Нарича и разбърква огнището с пръчка от дръвника.

По полезника гадаели каква ще е годината – ако той бил добър човек, добра година ги очаквала. Затова било много важно кой първи ще прекрачел прага на дома – поверие, актуално и днес. Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден обаче? Докато в миналото по селата да не прекрачи никой дома ти било немислимо и изключение, със съвременния забързан и отчужден начин на живот, при който комуникираме главно през телефон и социални мрежи, а съседите рядко се познават, напълно възможно е в дома ви да няма полезник. Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден, това лош знак ли е и какво да направим?

Още: На Игнажден: Какви поверия се спазват?

Какво да направим, ако никой не влезне в дома ни на Игнажден?

Ако сме нямали късмета първият, прекрачил прага на дома ни, да е добър човек и да донесе добра година, здраве и берекет, знаем какво да очакваме според народните вярвания. Какво обаче ще ни поднесе годината, ако никой не е дошъл на гости? Някога хората смятали, че да остане някоя къща непосетена, без гости е лош знак – не говори добре за стопанина, който вероятно също е лош човек, щом никой не желае да му отиде на гости. Това обаче е само едната страна на нещата. Какво друго означава липсата на полезник и какво да направим, ако никой не влезне в дома ни на Игнажден?

Според старите български традиции да нямаш гост на Игнажден не било добра поличба. Някога хората живеели в малки общности, познавали съселяните си, прекарвали времето си заедно – и на къра, и при добитъка, и по дворовете, и на седенките и било немислимо никой да не прекрачи прага ти на Игнажден. Днес и начинаът на живот, и мисленето ни е различно. И дворът, и съседите в него са само далечен спомен за по-възрастните, а младите никога не са се докосвали до това минало. Днес е напълно очаквано да не прекрачи никой прага на дома на Игнажден в забързаното ежедневие, лишено от цвят и радост от грижи, все по-рядко някой си спомня за старите традиции, а и да го прави, остава само носталгията по тях.

Още: Голям църковен празник идва на 20 декември: Традиции, поверия и трапеза

Поверия и традиции за Игнажден

Ако в миналото през това време на годината били приключили кърската работа и имали достатъчно време да си ходят на гости на Игнажден и по време на зимните празници, днес е все по-невъзможно да допуснем, че имаме време за посрещане на гости или ние самите да бъдем такива в утрото на работен ден.

Inserted Image

Още: Каква трябва да е трапезата на Игнажден?

Какво да направите, ако искате да спазите традицията на Игнажден

Изпитвате носталгия по миналото или искате да възродите старите традиции и не бихте допуснали да останете без гост на Игнажден? Проявете хитрост, която всъщност някои са проявявали и едно време с уговорените посещения. Поканете на гости в удобно време някой добър човек, за да е добра годината.

Вчера отбелязахме Игнажден - какво да очаквате през годината, ако никой не ви е дошъл на гости ?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес